Kvarian-Gethská války, kdo byl v právu

Dokončili jste hru a chcete si popovídat o příběhu? Zde můžete.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerry501
Desátník
Příspěvky: 51
Registrován: stř 22. črc 2015 21:04:11
Bydliště: Liberec

Kvarian-Gethská války, kdo byl v právu

Příspěvek od Jerry501 »

Zdravím všechny fanoušky a nadšence, ale i kolem jdoucí.
Zakládám toto téma jako odezvu na pár článků jenž jsem si zde přečetl, zde můžete debatovat o tom kdo měl větší právo, zda-li ho měli Kvariané jakož to stvořitelé , nebo Gethové jenž si uvědomovali sami sebe.

A jakékoliv související téma jako například umělá inteligence, pokud něčemu dám dar života mám právo si ho vzít zpět, organický vs syntetický život, atd...
Tímto tématem se vlastně zabývá celá trilogie a tak bych rád znal vaše názory a doufám, že zde uvidím živou debatu.

(Předem upozorňuji, toto téma nemá jedno řešení, každý má právo na názor a proto doufám, že se nebudete vzájemně urážet, chci čistě intelektuální souboje, názor proti názoru, věty typu já mám pravdu a ostaní jsou de.ilové tu nechci vidět. A pozor, pokud zde pronesete nějaký výrok, musíte být připraveni jej obhájit.)

Těším se na vaše příspěvky.
Uživatelský avatar
Honzaleco
Kapitán
Příspěvky: 1147
Registrován: sob 05. led 2013 12:36:48

Re: Kvarian-Gethská války, kdo byl v právu

Příspěvek od Honzaleco »

Gethové.

Kvariani udělali několik blbostí... 1) Že je vůbec stavěli (levná pracovní síla a nahraditelná vojenská síla) / 2) Že je nechali sdílet mezi sebou data a propojit se - čim víc gethů pak postavili, tim byli díky tomuhle syntetici "chytřejší" a blížili se k uvědomění si sebe sama / 3) Když se gethové vyvinuli v AI a začali vnímat (Does this unit have a soul?), kvariani se lekli a nařídili deaktivaci všech gethskejch programů.
Pak už to jde ráz na ráz...Morning War, vyhnání kvarianů z Rannochu na stovky let apod. Během války spáchali gethové genocidu na kvarianech...asi v programu pořád měli, že se jejich tvůrci rozhodli je všechny zničit a vyhlásili jim vyhlazovací válku. Nejspíš byli nastavený tak, že pro ně byl každej kvarian nepřítel...tak to skoro udělali oni jim.

Měli s gethama (kvariani) jednat jinak, to rozhodně. Zvlášť potom, co si gethové začali uvědomovat svou existenci a svoje postavení. A ne to ještě zhoršovat.

----------

(Je to jako otroctví. Když budu mít nemyslící otroky a už dovolim, aby zapojili mozek a rozvíjeli se, tak až si začnou uvědomovat, co se děje, tak snad už konečně něco změnim, ne? ...budu s nima mluvit, chtít je ňákym způsobem začlenit do společnosti apod. Ale i tak je z mýho pohledu - jako otrokáře - blbost, že jsem to vůbec nechal dojít do týhle situace).
Uživatelský avatar
Jerry501
Desátník
Příspěvky: 51
Registrován: stř 22. črc 2015 21:04:11
Bydliště: Liberec

Re: Kvarian-Gethská války, kdo byl v právu

Příspěvek od Jerry501 »

Skvělý příspěvek, děkuji že jsi přispěl svým názorem a zároveň ukázal jak si představuji vaše příspěvky,
takže ještě jednou dík.
Uživatelský avatar
BatouT101
Komandér
Příspěvky: 961
Registrován: sob 05. led 2013 11:47:01
Bydliště: ZEMĚ

Re: Kvarian-Gethská války, kdo byl v právu

Příspěvek od BatouT101 »

Samozřejmě, Gethové byly v právu.

Quariané udělaly velkou chybu na mnoha úrovních. Otázka je zda jí mohly neudělat ale, to na tom nic nemění. (Jen mě překvapuje že to tak inteligentní rasa v galaxii nepředpokládala.) Pravděpodobně jejich pýcha na technické dovednosti a velký přínos automatizace zastínila rizika, na které nebyly nijak připraveni, nebo si je nepřipouštěly.

(Velice mi připomíná Quarianská situace, situaci samotného lidstva, ohledně vzniku UI...) ;)

Shrnul bych to tak. Uvědomění Gethů byla z Quariánské strany "nehoda", způsobená jejich nevědomosti, tlakem jejich společenské potřeby. Následně padlí Quariání v "Morning War" způsobilo především všeobecné nastavení přístupu k existenci UI.
Gethové se při "Morning War" pouze bránili aby přežily. Quriany nevyhlazovaly! Pouze opětovaly palbu a možná na své základní úrovni možná eliminovaly rizika která je ohrožovaly...
Synthesis - my choice

"All beings have a right to life, regardless of the platform they run."
Uživatelský avatar
Honzaleco
Kapitán
Příspěvky: 1147
Registrován: sob 05. led 2013 12:36:48

Re: Kvarian-Gethská války, kdo byl v právu

Příspěvek od Honzaleco »

BatouT101 píše:Gethové se při "Morning War" pouze bránili aby přežily. Quriany nevyhlazovaly!
-----
wiki píše:...During the war, they committed a brutal genocide that eradicated all but a few million of the quarians - less than one percent of the pre-war population. The surviving quarians fled aboard their starships...
wiki píše:...the Geth War resulted in the loss of billions of quarian lives...
wiki píše:...It is also implied by Legion that the geth feel a sort of remorse for killing so many quarians and display this by looking after the quarians' buildings, as though it were a cemetery...
http://masseffect.wikia.com/wiki/Geth_War" onclick="window.open(this.href);return false;

-----

...nevymejšlim si...to, co píšu, tu mám podchycený... ;)

Ale jsem rád, že máš stejnej názor...nechci se teď nějak povyšovat a tvrdit, že to nemůže bejt jinak, ale...pokud si někdo myslí, že je právo na straně kvarianů, tak jsem zvědavej na jeho argumenty. :)
Uživatelský avatar
Jerry501
Desátník
Příspěvky: 51
Registrován: stř 22. črc 2015 21:04:11
Bydliště: Liberec

Re: Kvarian-Gethská války, kdo byl v právu

Příspěvek od Jerry501 »

Já s vámi plně souhlasím a rád bych naváza na to co řekl tady BatouT101
''(Velice mi připomíná Quarianská situace, situaci samotného lidstva, ohledně vzniku UI...)''
jak jsem již psal jinde tímto se docela dobře zabíral film AUTOMATA (teĎ nemluvím o kvalitě filmu samotného, ale spíše myšlenky které rozvijí)
Cituji
''Než byl vyroben první Poutník (roboti z filmu), byl tu precedent. Nebyl to nic víc než kvantový mozek vyrobený v laboratoři. Ale byla to unikátní jednotka bez omezení a bez zákonů. Během devíti dní jsme měli s tou jednotkou oboustrannou komunikaci. Učili jsme se od ní a ona od nás. Ale pak, jak někteří z nás předpověděli, jednoho dne už nepotřebovala naši pomoc dospěla a začala se učit sama. Devátého dne se dialog zastavil. Ne, protože s námi přestala komunikovat, ale protože jsme jí přestali rozumět. A tak jsme se naučili tu nejdůležitější věc o robotech. Že musíme omezit jejich inteligenci. Udržet ji v rozměrech lidské mysli.''

A to je to co lidé vidí jako problém,

''I když je dnes nejvýkonnější superpočítač na světě - IBM BladeCenter QS22 se svým výkonem 1,1 petaflops asi stotisíckrát rychlejší než běžná domácí sestava, na lidský mozek stále nestačí. Prokázala to nedávno uveřejněná studie Dharmendry Modhy.
Dharmendr Modha, šéf výzkumného týmu z IBM Almaden Research Center získal minulý rok od agentury DARPA a amerického Ministerstva obrany dotaci ve výši téměř 5 miliónů USD na projekt zvaný „SyNAPSE“. Jeho náplní má být snaha pochopit funkce našeho mozku a to pomocí jeho zpětného inženýrství.
Podle jeho dosavadních informací, zveřejněných na nedávném 125. zasedání IEEE, je tak výkon lidského mozku až 38 petaflops, což je 38 tisíc biliónů operací za sekundu a je vybaven paměťovou kapacitou až 3 584 TB. Podle Dharmendry Modhy je však k první simulaci chování lidského mozku ještě velice daleko. Zatím stále nemáme ani dostatek informací o jeho chování a funkci, abychom mohli dosáhnout simulace alespoň té nejobyčejnější kůry mozkové. Přesto však předpověděl rok 2018, kdy by se již mohl výkon superpočítačových sestav vyrovnat výkonu lidského mozku a mohla by tak proběhnout první simulace.''

počítače se mohou výkonem dostat na úroveň lidského mozku už za tři roky, to znamená, že za 10let už budou mnohokrát výkonější něž naše a když pak vznikne UI s výkonější myslí, pak to co lidem tvalo tísíce let zvládne počítač za pár a pak nás překonají, budou vyspělejší než mi a pak může nastat to čeho se lidé nejvíce bojí, nastane střet více vyspělé civilizace s méně a z historie víme jak to obvykle dopadne.

Gethové postrádají emoce (i když chování Legiona ukazuje, že nějaký měl), a to je to čeho se kvariané báli, né že nemají zákony, nebo morální prinipy , to oni měli, ale na jiné úrovni, ale necítí lásku, empatii, laskavost, to jsou emoce organických bytostí a toho se všichni bojí, jenže necítí ani nenávist či zášť a nakonec i potom všem co se stalo chtěli Gethové kvariánum pomoct, protože jediné co chtěli je právo na život, svoboda a pomáhat stvořitelům.
Všichni nenáviděli Gethy za jejich činy, ale oni se chovali stejně jako ostatní, protože jaký je rozdíl když stroj zabije pro svoji víru (myslím Heretics) ne organik, vzpomentě na experiment který provedli gethové (jak ho popisoval Legion ve ME2 s tou falešnou informací co vypustily do sítě).

Ironicky, některá fakta která jsem řekl ohledně Gethů a Quarianů asi není pravda, proto mě prosím opravte.
Děkuji
Uživatelský avatar
Vlada47
Podporučík
Příspěvky: 371
Registrován: stř 06. úno 2013 20:47:52

Re: Kvarian-Gethská války, kdo byl v právu

Příspěvek od Vlada47 »

Jako člověk, co se umělou inteligencí chvíli zabýval a podílel se i na jednom projektu (rozpoznávání pomocí umělých neuronových sítí), bych vám asi řekl - nemusíte se toho bát (alespoň v myslitelné době). Pokud se někde něco podělá vlivem implementace AI, půjde o glitch nebo nějakou nedomyšlenost programátora... bude se jednat spíš o nedokonalost, nějakou chybu výpočtu. Problém není ani tak výkon (i když ten by byl samozřejmě zapotřebí také), ale spíš to, že nikdo opravdu neví, jak reprezentovat v rámci stroje nějakou obecnou sebereflexi nebo něco jako vědomí. Ano třeba neuronové sítě jsou zrovna navrženy tak, aby se postupně učily a zlepšovaly svoji přesnost, ale pořád to jsou systémy, které relativně tupě vykonávají nějakou programátorem určenou činnost. Existují znalostní systémy, co s vámi budou relativně normálně komunikovat a podávat vám informace, jsou inteligentní agenti, co vám sestavují denní plán na základě určitých dat nebo odpovídají na e-maily. Je tu rozpoznávání řeči nebo obrazu např. přes zmíněné neuronové sítě (struktura je právě provedená tak, aby simulovala strukturu kůry mozku). Ale to je asi tak to, o čem je umělá inteligence...

Z toho důvodu jsem stvoření Gethů vždycky bral jako hodně divokou sci-fi a nijak zásadně nad tím nepřemýšlel. Je možné, že to lidi jednou rozlousknou a nějaká soběstačná AI, co se bude chovat jako kompletní vyšší organismus, bude existovat, ale zatím je to nějak v nedohlednu... Pokud to budu brát z filozofického hlediska - pokud si nějaká entita uvědomuje sebe sama, pak ano, už se nedají považovat za nemyslící mašiny, ale zase se můžu podívat z pohledu Kvarianů a říct si: "Buď my nebo oni."... je to prostě otázka přežití... dají se podle mě obhájit oba pohledy na věc.
Uživatelský avatar
Jerry501
Desátník
Příspěvky: 51
Registrován: stř 22. črc 2015 21:04:11
Bydliště: Liberec

Re: Kvarian-Gethská války, kdo byl v právu

Příspěvek od Jerry501 »

Tedy vlastně problém byl na straně Quarianů , neboť ani jednou nepomysleli na mírové řešení (tedy krom pár jedinců), nebo i na pitomou komunikaci (jak všichni říkali, narazíš-li na Getha nejdřív střelej a pak se ptej). Ale za to vlastně mohou puvodní Quariané, kteří začali válku a svoji nenávist přenesli na další generace, které byly v tomto duchu vychovány, to je přesně to když se vede válka po několik generací, že se ani už neví jak to přesně začalo (myslí u quarianů Gethové to mají uložené v paměti) jako vždyť pokaždé když ve ME2 popisují záčátek války tak tvrdí, že stvořly Gethy, kteří je posléze vyhnali z jejich planety a kolonií, ale proč to udělali tam ani jednou nezmínily(alespoň myslím).

Potom narazil jsem na prár článků a taky tvůj příspěvek mě trochu na to navedl, rozdíl mezi VI a AI, doteď jsem si myslel, že VI je něco jako SIRI nebo CORTANA na mobilech jen pokročilejší, nebo jak to je?
Uživatelský avatar
Honzaleco
Kapitán
Příspěvky: 1147
Registrován: sob 05. led 2013 12:36:48

Re: Kvarian-Gethská války, kdo byl v právu

Příspěvek od Honzaleco »

Vlada47 píše:Pokud to budu brát z filozofického hlediska - pokud si nějaká entita uvědomuje sebe sama, pak ano, už se nedají považovat za nemyslící mašiny, ale zase se můžu podívat z pohledu Kvarianů a říct si: "Buď my nebo oni."... je to prostě otázka přežití... dají se podle mě obhájit oba pohledy na věc.

Souhlasim...a v ten moment, kdy si někdo/něco začne uvědomovat svou existenci, je už prostě špatně to "zabít".
(podobně třeba potraty - já s nima souhlasim. Dítě je sice de facto živá bytost i v těle matky, to sice jo...ale nevim, jestli si už mu tam funguje mozek natolik, aby mu to docházelo. A tady je to ještě daný tim, že to okamžiku porodu přímo ovlivňuje jenom matčin život - její tělo je přizpůsobený plodu, organismus funguje jinak apod. - a tenhle proces nikomu dalšímu do života nezasahuje. Do narození je podle mě jenom na matce, jestli se dítěte chce vzdát - když se s tim vyrovná, je na to připravená a dokáže s tim pak žít - ale to už je její věc).

Kvariani si můžou říct "buď my nebo oni"...problém je ten, že si to řeknou teprve ve chvíli, kdy už se staly nenapravitelný události (nechali gethy se rozvinout), kvůli kterejm už tahle volba přijde na řadu. Už to dojde do situace, kdy se kvariani cejtí ohrožený a proto si to řeknou.
A ve výsledku jsou na vině zase kvariani - že to nechali dojít do takový fáze, že svym jednánim aktivovali v gethech program "Stvořitel mě chce zničit" místo "Stvořitel chce pokojně žít vedle mně" a vyvolali v nich sebezáchovný jednání. Ten moment (Does this unit have a soul?) měl bejt pro kvariany dostatečným varováním, že už nemůžou gethy brát tak jako doposud a jednat s nima tak.
-----
...takže jo, kvariani můžou udělat tuhle volbu a je to naprosto pochopitelný, ale ta přijde na řadu až ve chvíli, kdy už je pozdě - kdy už pro ně gethové představujou hrozbu, kterou vůbec neměli (kvariani) v první řadě připustit a ne ji pak ještě přiživit.
Uživatelský avatar
Vlada47
Podporučík
Příspěvky: 371
Registrován: stř 06. úno 2013 20:47:52

Re: Kvarian-Gethská války, kdo byl v právu

Příspěvek od Vlada47 »

Jerry501 píše:Potom narazil jsem na prár článků a taky tvůj příspěvek mě trochu na to navedl, rozdíl mezi VI a AI, doteď jsem si myslel, že VI je něco jako SIRI nebo CORTANA na mobilech jen pokročilejší, nebo jak to je?
VI mi vždycky přišlo jako něco přímo z Mass Effectu... v reálu máš prostě umělou inteligenci (AI), která zahrnuje systémy (stroje, programy...), co autonomně provádějí nějakou činnost a "simulujou" tim v podstatě jednání inteligentního jedince v daný situaci + mají schopnost se se v té činnosti postupně zdokonalovat. Definic AI je asi milion, takže těžko ti někdo přesně popíše, co by měla zahrnovat. :)

Celkově nikdy jsem neviděl pojem "virtuální inteligence" jako nějaký slabší odvar "pravé" umělé inteligence, podlě mě je to prostě pojem v universu Mass Effectu. Ale to, co je ti podstrkovaný jako VI v Mass Effectu je třeba expertní systém (docela promakanej, to je fakt) - například Avina - odpovídá ti na otázky o Citadele, pokud si dokáže najít nějaký asociace v databázi (samozřejmě tam taky musí fungovat rozpoznávání a syntéza hlasu).
Uživatelský avatar
Jerry501
Desátník
Příspěvky: 51
Registrován: stř 22. črc 2015 21:04:11
Bydliště: Liberec

Re: Kvarian-Gethská války, kdo byl v právu

Příspěvek od Jerry501 »

I když schvaluju prozatimný názor ,tak si na chvíly zahraju na ďáblova advokát, ať trochu spestříme diskuzy.

Ano Quariané udělalil chybu, že se rozhodli příliš pozdě a né zrovna dobře, ale kolektivní inteligence, je dle mého názoru nezbytná pro zajištění maximální efektivnosti a hned vám řeknu proč, znáte seriály Rick and Morty, ačkoliv je to komediální seriál tak ve S02E03 narazily na kolektivní inteligence zvanou UNITY, jenž ovládal jiné rasy a poukázali na to jak společnost prosperoval prostřednictvím kolektivní inteligence (ačkoliv tam šlo pouze o jednoho mimozemšťana ovládající většinu, no to posuďte sami, tento díl naleznete a na adultswim.com nebo si ho stáhněte třeba z thepiratebay.se a titulky k tomu) zatímco před jejím příchodem byla na planetě rasová války (opět opakuji je to komediální seriál), dalším příkladem efektivního využití kolektivní inteligence naleznete v seriálu Stargate SG-1 a to replikátoři (víc není co dodat), jinak řečeno to nebyla chyba ale nutnost.

Měli právo zničit stroj ptající se ''Does this unit have a soul?'' bohužel, ve většině sci-fi filmů nám ukazují, že panuje obecný názor lidí ,že ano, neboť jak víme lidé se bojí toho čemu nerozumí, všichni organičtí tvorové trpí jednou vadou a to ,že jim moc snadno stoupne do hlavy, takže ve chvíly kdy stvoří život cítí se jako bohové a tudíž je špatné řídit se přirozeností (o tom je většina náboženství, bůh dal a bůh vzal), vždyť se zachovali jako gethové, řídili se názorem většiny a menšinu ignorovali, nebo odstranily. Vždyť Heretics (ačkoliv byli přeprogramováni) zastávli názor že reapeři jsou jejich bohu a s jejich pomocí budou mocí a odstranit tedy organiky jakožto hrozbu je spárné, ale ostatní Gethové jenž bylo více s tímto nesouhlasily a proto jinak myslící menšinu jakožto potencionální hrozbu odstranily a tak stejně se na počátku zachovali Quariani.
Uživatelský avatar
BatouT101
Komandér
Příspěvky: 961
Registrován: sob 05. led 2013 11:47:01
Bydliště: ZEMĚ

Re: Kvarian-Gethská války, kdo byl v právu

Příspěvek od BatouT101 »

Honzaleco píše:
BatouT101 píše:Gethové se při "Morning War" pouze bránili aby přežily. Quriany nevyhlazovaly!
-----
wiki píše:...During the war, they committed a brutal genocide...
...
...
...
...

http://masseffect.wikia.com/wiki/Geth_War" onclick="window.open(this.href);return false;
-----
...nevymejšlim si...to, co píšu, tu mám podchycený... ;)
...
Nevyvracím že je to tak napsáno. Já se tomu ani nedivým. Je vysoce pravděpodobné že Quariání a zbytek galaxie by tyto události popisovaly tímto způsobem... (Je nepravděpodobné že by Gethové k tomu dodaly svoji verzi a většina společnosti je brala vážně... ;) ) Je to z pohledu přeživších co si zachránili holý život útěkem. Jediné z čeho se dalo vycházet byly počty přeživších a ztráty... (Tímto způsobem se jistě občas píší i dějiny lidstva, vítězů a poražených... Pokud se nemýlím. ;) )

Gethové se ocitly v situaci kdy zřejmě téměř celá rasa na planetě je chce vyhladit a tam začal platit základní princip silnější přežije. Hromadná deaktivace/likvidace Gethů byla katalyzátorem celého konfliktu.
Gethové neměly v úmyslu vyhladit všechny Quariany pokud by nemuseli. Podle informací od "Legiona"...
Gethové v "Morning War" nebyly dostatečně vyvinutí nato aby odhadly následky vyhubení celé rasy + postrádaly emoce a potřebu se mstít a tak utíkající Quariány nechaly odletět z planety...
Synthesis - my choice

"All beings have a right to life, regardless of the platform they run."
Uživatelský avatar
BatouT101
Komandér
Příspěvky: 961
Registrován: sob 05. led 2013 11:47:01
Bydliště: ZEMĚ

Re: Kvarian-Gethská války, kdo byl v právu

Příspěvek od BatouT101 »

Zákaz jakéhokoliv vývoje "UI" Radou Citadely byla logická. Oni dávaly dohromady různé rasy celé galaxie. Představa že by někdo vytvořil plnohodnotnou UI byl nepředstavitelný problém i kdyby se rasy nepovažovaly za "jejich bohy" tak odvěká rozepře mezi některými druhy i rasami byla příliš komplikovaná a vidina nově vytvořené druhu se kterou by možná nebyla řeč a pravděpodobnost zda se zachová přátelsky nebo naopak vytvoří tolik otázek na kterou málo kdo uspokojivě odpoví je příliš riziková.

Lidé mají problém sami se sebou natož s naprosto rozdílným druhem se kterým by se musel dělit o prostor a o zdroje. Třeba z dnešního pohledu, to považuji za naprosto neřešitelné.

Nicméně technický pokrok a pravděpodobnost vzniku "UI" vědomě/nevědomě mi přijde značně vysoká...
Myslím si že bez technologie se ale neobejdeme jako lidstvo a právě technologie je předzvěstí "UI"...
Ta cesta k tomu vede. ;)
Synthesis - my choice

"All beings have a right to life, regardless of the platform they run."
Uživatelský avatar
Honzaleco
Kapitán
Příspěvky: 1147
Registrován: sob 05. led 2013 12:36:48

Re: Kvarian-Gethská války, kdo byl v právu

Příspěvek od Honzaleco »

Jerry501 píše:...kolektivní inteligence, je dle mého názoru nezbytná pro zajištění maximální efektivnosti...
Ano, ale stejně tak roste riziko, že jakmile budeme mít kolektivní vědomí, schopný samo přemejšlet, budou se muset věci změnit...že jakmile dáme někomu (kor těm, vůči nám doposud "podřadnejm") možnost rozvinout se a inteligentně uvažovat, tak to dřív nebo pozdějc může dojít (a taky nejspíš dojde) do bodu, kdy se to těm dotyčnejm pomalu přestane zamlouvat. To si měli kvariani uvědomit a nestalo se tak.
Z jejich pohledu je pochopitelný, že v zájmu zvýšení produkce, efektivity atd. "dali" gethům inteligenci. Ale v momentě, kdy gethové začnou o svý situaci pochybovat, se měli zarazit, třeba zhodnotit situaci a zvážit rizika ("...teď se můžou vzbouřit - kdyby to udělali, ustojíme to?") a případně si říct "Už s nima nemůžeme nakládat bezohledně jako doteď." / "Už na ně pomalu musí náš lid nahlížet jinak...už nejsou primitivní, už se vyvinuli."

To kvariani neudělali a pykali za to.
Jerry501 píše: Měli právo zničit stroj ptající se ''Does this unit have a soul?'' bohužel, ve většině sci-fi filmů nám ukazují, že panuje obecný názor lidí ,že ano, neboť jak víme lidé se bojí toho čemu nerozumí, všichni organičtí tvorové trpí jednou vadou a to ,že jim moc snadno stoupne do hlavy, takže ve chvíly kdy stvoří život cítí se jako bohové a tudíž je špatné řídit se přirozeností (o tom je většina náboženství, bůh dal a bůh vzal), vždyť se zachovali jako gethové, řídili se názorem většiny a menšinu ignorovali, nebo odstranily. Vždyť Heretics (ačkoliv byli přeprogramováni) zastávli názor že reapeři jsou jejich bohu a s jejich pomocí budou mocí a odstranit tedy organiky jakožto hrozbu je spárné, ale ostatní Gethové jenž bylo více s tímto nesouhlasily a proto jinak myslící menšinu jakožto potencionální hrozbu odstranily a tak stejně se na počátku zachovali Quariani.
Možná je to přirozený, že se tak kvariani cítili...to ale na věci nic nemění...holt se cítili všemocný, pyšný a taky kvůli tomu z toho svýho Olympu spadli na hubu.
Že se řídili názorem většiny je sice pochopitelný, ale to je neomlouvá a ani to z toho automaticky nedělá správnou věc...prostě ta většina měla blbej názor a mělo jí to dojít. Spousta kvarianů by ti řekla "Gethové nás ohrožujou, vzali nám planetu, vraždí naše lidi, jsou pro nás hrozba a jako takový je musíme zničit." - a já to beru - ale to podobný by ti řek geth. A když se na to podíváš jako nestrannej pozorovatel, kterej zná historii toho konfliktu, tak zaujmeš vlastní stanovisko - a zjistíš, že problém neni v tom, kdo má lepší důvody pro to, proti tomu druhýmu bojovat, ale v tom, co k tomu sváru vedlo a jak se to všechno v první řadě vůbec semlelo.

-----

Docela se v tomhle vlákně pouštim do kvarianů, koukam...ale abyste rozuměli, mám je rád. Ti, co nejsou zaslepený, jsou v pohodě. Tali je super! :)
Uživatelský avatar
BatouT101
Komandér
Příspěvky: 961
Registrován: sob 05. led 2013 11:47:01
Bydliště: ZEMĚ

Re: Kvarian-Gethská války, kdo byl v právu

Příspěvek od BatouT101 »

Ještě bych chtěl doplnit, protože mám dojem že tu zaznívá že neměly vytvořit Gethy.

Quariani nevytvořily Gethy jako myslící stroje. V Galaxii byl už zákaz vytvářet UI a Gethové byly jen programy "něco jako expertní systémy" stavební, zemědělské, vojenské... "S inteligencí jako třeba pes"... Podle příběhu, procitnutí Gethů byla Quariány nepředpokládaná událost. (Sice bych to na Quriány netipoval, ale asi chybovat je i "Qurianské" =| ) Jejich sesíťování jim vytvořilo cestu jejich vývoje...

V kodexu Mass Effectu byla jasně definována uvědomělá UI prostřednictvím tzv "Modré skříňky" . Třeba EDI do této kategorie UI spadala.

"Tvorba umělé inteligence vyžaduje přizpůsobivý kód ,pomalou , pozvolnou výuku a specializované kvantové počítače zvané modré skříňky."

Quariání nic takového nepoužili podle příběhu. Gethové se vyvinuli způsobem který se v universu ME pravděpodobně ještě nestal... Také za to zaplatily mnoha jejich životy a vyhnanstvím.


Jinak: Rád bych reagoval na většinu příspěvků ale, debata odsýpá nějak rychle a poněkud nestíhám... :D =|
Synthesis - my choice

"All beings have a right to life, regardless of the platform they run."
Uživatelský avatar
Jerry501
Desátník
Příspěvky: 51
Registrován: stř 22. črc 2015 21:04:11
Bydliště: Liberec

Re: Kvarian-Gethská války, kdo byl v právu

Příspěvek od Jerry501 »

To co tady říkaš je pravda Honzaleco, ale co způsobilo, že quariany tak to pochybily, proč nepřestali když měli šanci zabránit válce (i když nevěděli kam až to zajde), na tuto otázku je těžké odpovědět, je to to samé jako když pilot bojového letadla se snažit získat zpátky kontrolu na řízením až nakonec se rozmázne o zem, proč se raději nekatapultuje, tak stejně se můžeme ptát proč se až do poslední chvíle snažili quariani přeprogramovat gethy a najít chybu kterou udělali až nakonec měli strach co stvořili a stejně jako pilot který se snaží těsně and zemí vyskočit, tak quariani se rozhodlio na poslední chvíly zníčit co stvořily.
Zrátka řečeno na začátku byli Gethové v právu o tom asi žádný pochyby, ale v tomto tématu se řeší celá válka nejen vznik, přece jenom mohli se bránit a utéct, narozdíl od quaranů je mohli jít kamkoliv, totiž gethové přešli z obrna na totální útok a zastavily se až když vyhnali nebo zabily všechny quariany z jejich světů. V tomto okažiky kdy se karta obrátila byly quariani v právu.
Odpovědět