Zbrane v ME a soucasnost

Vše okolo Mass Effectu 3.
Uživatelský avatar
Swen von Walhallion
Komandér
Příspěvky: 984
Registrován: pon 14. led 2013 8:18:59
Bydliště: Zwittau
Kontaktovat uživatele:

Zbrane v ME a soucasnost

Příspěvek od Swen von Walhallion »

Sem si dovolil sesumirovat neco teori ohledne fukci vlastnosti zbrani v ME svete ( na cestina nedivat byt hrozna)

ME zbraňově systémy.
Pěchotní zbraně:
založeny na využití elementu nula, urychlovači. Každá zbraň obsahuje metalické jádro které slouží jako zdroj materiálu pro mikrorážove střely
Výhody: prakticky nulový zpětný raz jako u ELMAG zbrani, vysoka kadence
Nevýhody: přesnost, prehrivani, kontrola munice
Otázky: Vzhledem k teoretické vysoké kadenci je otázkou jak probíhá kontrola velikosti metalického jádra, pokud berem v potaz kadenci řekneme průměr 1000 rpm (střel za minutu) by metalické jádro musel byt v boji poměrně často nahrazováno. Dle mass effect wiki obsahuje material pro tisíce střel, což mého názoru znamená někde v rozmezí od 1k -10k, což vzhledem k predpokladane kadenci znamená cca 10m intenzivní palby ...... což opravdu není mnoho.
Další otázkou je prehrivani zpočátku byl pouzivan pravděpodobně systém integrovaných chladičů, který byl později na zaklade nahrazen termálními zásobníky, důvod proč zmíním za okamžik, otázkou je jestli a jak funguje nějaká recyklace pac z logického hlediska termální zásobník vyhodím nasunu novy a ten starý postupné vychladne otázka jak dlouho chladne z jakého je materiálu, peci jen méně kvalitní materiály můžou mít na svědomí zásobníky na jedno použiti. Což je ovšem blbost pac takové logistické problémy by si zadní armáda dobrovolně nepřivodila. Používání termálních zásobníku se rozšířilo hlavně díky rychlému rozmachu kinetických barier kdy bylo potřeba k jejímu překonaní vystřelit co nejvíce projektilu v co nejkratším case a tím pádem již integrovaný systém odvodu tepla nestačil a bylo potřeba zavést jiné řešeni rychlého odvodu tepla. Ovšem zajímavě ze se neporadil koncept integrovaný chladící systém + termální zásobníky který se jeví i jako nejvíce efektivní jelikož umožňuje střílet nepřerušovanou dlouhou dávkou s nižší kadenci kde teplo zvládá odvádět integrální systém a v případe přejit do rapid fire režimu kde se přebytečné teplo které nezvládne odvést integrovaný systém ukládá do termálního zásobníku. Ale pouze varianta termálního zásobníku díky čemuž zbraň ztrácí jeden z nejvetsich kladu a to relativní minimální nároky na munici kterou sebou voják musí nést.
Balistické vlastnosti:
nejdřív základní charakteristiky:
A) ráže: budu pracovat s ráži 1 mm což je prumerna hodnota z 0,06-2mm jelikož podle zdroj
má mít střela velikost zrnka pisku což jsou tyto mezní hodnoty.

B) ustova rychlost : podle toho co sem nasel se střela pohybuje supersonickou rychlosti což je 343 m/s -1715 m/s , od 1715m/s se už mluví jako o rychlosti hypersonickou ( u současných se AR se pohybuje kolem 1000 m/s)

C) hmotnost střely: tohle bude hodně velký theorycraft .... ale pokud vezmeme v potaz ze máme ráži 1mm a stral poměr délky 1:5 tak uvažovaná hmotnost by byla někde kolem 0,0745g, vzal sem jako vzor materiálu uran který se pouziva do AP munice kvůli poměru hmotnost/tvrdost (19g/cm3) při objemu střely cca 0,003925 cm3

D) kinetická energie: v podstatě energií kterou je schopna v nejlepším případe za idelanich podmínek střela předat cíli. U námi uvažované střely při hmotnosti 0,08 když vezmeme nejvysi úsťovou rychlost 1700 m/s to vychází na 232 J (v porovnáni moderní utocna puska raze 5,56 při hmotnosti kulky 4g a rychlosti 945 m/s má energií 1797 J)

E) Stabilita, penetrace a poškozeni v cílové oblasti: co se tyče stability tak díky minimální hmotnosti b střela byla pravděpodobně extremně citlivá na jakékoliv povětrnostní vlivy, tzn. zapomeňte na mířenou střelbu za jakéhokoliv vetru nebo deště, možná by bylo nutno brat v úvahu i sluneční vítr :-D Co se tyče penetrace tak se primo bude odvíjet od použitého materiálu ale nebude nijak extremní . Jediné co mluví v její prospěch je použiti extremně odolného materiálu a mály průměr, na druhou stranu silně negativně to bude ovlivněno hmotnosti samotné střely v kombinaci s nikterak vysokou úsťovou rychlosti.

F) poškozeni v čile vhledem k použiti vysoce odolných materiálnu pro střelu lze předpokládat ze účinek proti živě sile nebude niktrek extremní, střela pravděpodobně proletí bez toho aby způsobila vetší fyzická poškozeni, pokud nezasáhne ovšem životně dulcity organ připadne nějakou velkou kost v kterémžto případe by byla schopna předat velkou část své nikterak oslnivé energií do okolí a tím způsobit masivnejsi trauma. To by samozrejmne mohlo byt zvýšeno použitím „měkkých“ materiálu které se lepe deformuji ale tím i lepe predavaji energii okolním tkaním. Ovšem zde je problém při hmotnosti a průměru střely by pravděpodobně docházelo k rapidnímu poklesu penetračních schopnosti až na úroveň ze by se střela zastavila o sebeslabší průkazku (např. lehká nepsrustrelna vesta etc.) připadne by bylo nutno brat v úvahu třeni způsobené aerodynamickým odporem při letu kdy by hrozilo u měkčích materiálu vznik významných hmotnostních ztrát vlivem nadměrného zahrivani..

Modifikace: Zbraně pouzivane v ME světě pouzivaji velké množství které vesměs jsou v souladu s s technologii. Jediné co mě zaráží je pouzivani modifikátoru munice které pridavaji různé efekt jako poloniová otrava zápalný, mrazící, elektricky efekt připadne explozivní . Z mého pohledu při přihlédnutí k dostupné technologii se mi jeví nepilis pravděpodobně ze by byla sebemenší možnost aplikovat výše zminene vlastnosti na střelu tak malých rozměrů aniž by to radiklane nezhoršilo její Balistické vlastnosti.


Závěr: Z výše uvedených skutečnosti vyplivá ze Zbraně v ME v porovnáni se zbraněmi pouzivanymi v současně době nejsou pokrocilejsi co se tyče požadovaných vlastnosti. Jediné výhody co mají oproti současným zbraním tak je absence zpětného rázu a menší náročnost na množství munice které musí voják nést sebou ( což je castecne negováno moderním trendem pouzivani termálních zásobníku) naproti tomu současně palné Zbraně mají oproti nim podstatně lepší Balistické vlastnosti , výrazně vetší kinetickou energií a tím i vetší poškozeni v cílové oblasti a pravděpodobně i lepší vlastnosti co se tyče penetrace průkazek a výrazně lepší účinek proti obrněným cílu, Jediné v čem by teoreticky zaostávaly je boj proti nepršely vybaveném kinetickými barierami. Ovšem to je otázka kadence Zbraně a tento údaj ohledne zbrani ME univerzu a z toho co jsem dohledal není o moc rozdílná oproti současnosti.
Je s podivem ze tak vyspělá civilizace nepouziva paskove Zbraně , vzhledem k tomu jaké možnosti mají energetické zdroje díky elementu nula by se jevily jako ideální řešeni, odpadl by problém s projektilovou složkou střely navíc poměr ustove rychlosti paprskových a kinetických zbrani je extremní , 299 792 458 m / s u paprskových versus 1000-2000 m/s u kinetických nemluv o anulováni povětrnostních a aerodynamických vlivu na výkon kinetických zbrani.

EDIT: pridavam nejake balisticke tabulky pro porovnani, vykon ME zbrani pri nejvysi supersonicke rychlost v porovnani s ceskou AR CZ 805 Bren jako zastupce modernich soucasnych zbrani

Obrázek


pekne je videt pocatecni kineticka energi a energie strely ve vzdalenosti 300 yardu coz je zhruba vzdalenost na kterou se AR pouzivaji. Z tabulky vypliva ze i kdyz v maximalni vzdalenosti ma mnohem vyssi rychlost uz postrada energi schopnou zpusobit smrtelna zraneni ( 29J je o neco vic nez ma vzduchovka ..) kdezto standartni AR se stale zachovava smrtici ucinek....

zdroj

PS hodnoty v tabulce sou metricke vsechny ostatni sou bohuz v anglosaske merne soustave, jinej dostatecne kvalitny program co by to spocital a byl zadarmo sem nenasel ....


Kdo to prelouska ma muj obdiv a jakekoliv hodnotne podnety poznamky etc vic nez vitam
Naposledy upravil(a) Swen von Walhallion dne stř 27. úno 2013 13:31:27, celkem upraveno 3 x.
Obrázek
You can fight like a Krogan, run like a leopard - but you'll never be better than Commander Shepard!
Uživatelský avatar
Ashley-Sheppard
Kapitán
Příspěvky: 1130
Registrován: pát 27. črc 2012 17:55:24
Bydliště: somewhere in space :)
Kontaktovat uživatele:

Re: Zbrane v ME a soucasnost

Příspěvek od Ashley-Sheppard »

čeština být opravdu hrozná :D :D ale jinak přelouskáno a je to zajímavá úvaha. A troufám si říct, že dnešní zbraně jsou lepší než ty v ME univerzu. Ano, jediná výhoda je snad jen ta, že je minimální zpětný ráz, ale jinak?
Obrázek
Uživatelský avatar
jeňa_cz
Komandér
Příspěvky: 892
Registrován: sob 08. zář 2012 14:38:50

Re: Zbrane v ME a soucasnost

Příspěvek od jeňa_cz »

ME zbraňové systémy
mě nezajimají TVE zbraňové systémy :P

je to zajimavy....teď si jdu hodit mašli =//


znamená to že jediná pokročilá zbraň je protheanská puška?
Uživatelský avatar
ttomki
Svobodník
Příspěvky: 42
Registrován: pát 25. led 2013 10:52:44
Bydliště: Zakera Cafe

Re: Zbrane v ME a soucasnost

Příspěvek od ttomki »

V nasledujúcich riadkoch budem používať informácie uvedené v kodexe priamo v hre.

Takže. Spätný ráz nieje nulový, vlastne je to hlavné obmädzenie zbraní v ME univerze. Zbrane tam fungujú na princípe ako pohon lodí teda na na jadre z elementu nula ktoré dokáže urýchlit predmety teda projektili na vysokú rýchlosť. Fyzika nám hovorí, že keď chceme niečo uviesť do pohybu musíme na tento predmet pôsobiť silou, jedná sa o tretí Newtnov zákon, zákon akcie a reakcie ktorý hovorí, že dve telesá na seba pôsobia rovnako veľkými silami opačného smeru, je to aj dôvod zpätného rázu každej strelnej zbrane a zbrane v ME tak isto, je to napísané aj v kodexe v ME kludne si to prečitaj osobne ja som to už čital viackart ;), a kedže vďaka "mass effectu" teda efektu hmoty pomocou elementu nula je možné urýchliť strelu na takmer akúkolvek rýchlosť aj nadsvetelnu, je tu teda teoreticka možnosť vytvoriť pištol kotrá vystrelí nadsvetelnou rýchlosťou strelu o hmotnosti niekoľko gramov a spôsobí škody ako náraz asteroidu ale takáto zbraň by sama odletela na druhú stranu ktovie ako daleko a akou rýchlosťou aj s vojakom ktorý by z nej strielal :) . Keďže energia telesa v pohybe je hmotnosť krát rýchlosť na druhú deleno 2 tak pri velkých rýchlostiach dostáva aj teleso o malej hmotnosti obrovskú energiu. Rýchlosť striel v ME presne neviem ale bude to určite viacej ako dnešných 1000 - 2000 km/h, keďže vieme, že ako projektil slúžia malé kúsky kovu z metalickeho jadra v zbrani tak aby takyto mikroskpicky kusok mal dostatocnu energiu potrebuje ohromnu rychlosť. Tá je ale obmedzená podla zákonov fyziky, žiadnz vojak by predsa dobrovolne nestrielal keby mu mala zbraň zlomiť alebo odtrhnuť ruku ;) , ale určite sa bude jednať o rýchlosť v rádoch desaťtisícov kilometrov za hodinu.

Čo sa týka priameho zásahu ako máme možnosť vidieť v hre(Shepard velakrát niekoho zastrelí zblízka jednou ranou, aj krogana;)) keď ide o ranu zblízka nedokáže strelu zblokovať takmer žiadna zbroj. Strela preletí skrz a strháva zo sebou mäso aj material zbroje. V kodexe sa píše presne o tomto prípade, vraví sa tam ,že mechanizmus zodpovedný za vytváranie munície v zbrani formuje muníciu tak aby mala rôzny tvar a to maximálne účelný(ako priklad brokovnica Eviscerator v ME2 je o nej písané že vytvára z kovu ostnaté guličky atd.), napríklad keď ide o strelbu z blízka alebo to do obete bez štítu tak sa streli pri náraze trochu sploštia aby odovzdali čo najväčšiu energiu(samozrejme takto je vzrábaná aj munícia do dnešných zbraní), strela stále preletí skrz ale pri dokonalom tvare odovzdáva najväčšie percento svojej pohybovej a tepelnej energie.

Čo sa týka presnoti tak tiež v kodexe aj v knižkach o ME(ok tie knizky mozno niesu uplne naj zdroj ale predsa ;)) sa piše o rôznych zabudovaných zameriavacích systémoch a počítačoch ktoré dokonca kompenzujú trhnutie ruky strelca, automaticky hladajú ciele, rátajú s vetrom a podmienkamy prostredia.

Kadenciu môžeme predpokladať ako v ME1, systém termálnych zásobníkov beriem len ako úpravu herného systému a hratelnosti. Teda zbrane v Me netreba prebíjať a majú nevýhodu prehriatia ktoré trvá tak 5 - 6 sekúnd v porovnaní s výmenou zásobníku v dnešných zbraniach sa jedná zhruba o rovnaký čas, aj keď profesionalny vojak dosiahne v ideálnych podmienkach pravdepodobne aj lepší čas. V boji ale prichádza aj stres a strach neskúsený vojak teda môže pri výmene zásobníku zlyhať zatiaľ čo zo zbraňou z ME univerza nemá žiadnu prácu iba počká pokial bude zbraň opäť schopná strelby.

Keď teda máme ísť porovnávať zbrane v ME a zbrane v súčasntnosti ,myslím, že v ME sú zbrane čo sa týka presnosti, poškodenia, kadencie a náročnosti na muníciu sú ďaleko pred dnešnou vojenskou technikou. Súčasná zbraň by pravdepodobne neprešla ani štítom ani kinetickou barierou.

Samozrejme je to vsetko sci-fi zalozene na technolgii "mass effectu" a existencii elementu nula :).
Dufam ze som sa nikde nepomylil ak ano vítam opravu a prajem pekny den :) .
"Just hold the line until the end. Cause we will give them hell !"
Uživatelský avatar
Swen von Walhallion
Komandér
Příspěvky: 984
Registrován: pon 14. led 2013 8:18:59
Bydliště: Zwittau
Kontaktovat uživatele:

Re: Zbrane v ME a soucasnost

Příspěvek od Swen von Walhallion »

no prave co se tyce rychlosti tak se prave uvadi ze zbran urychluje strelu na super sonickou rychlost coz je maximalne petinasobek rychlosti zvuku coz je maximum 1715 m/s viz (In Mass Effect, to generate ammunition a weapon shaves a projectile the size of a sand grain from a dense block of metal contained within the weapon's body. The projectile is launched at supersonic velocities by decreasing its mass in a mass effect field. Thousands of these tiny rounds can be produced from a single ammunition block. ) taky se tomu systemu rika linerani urichlovac pac v kazdem bode pohybu hlavni strela ziskva vysi a vysi rychlost, takze ziskava energii postupne a je pravemozno dosahnout mnohonasobne vyssich ustovych rychlosti, kdezto klasicka expanzi technika udeli veskerou energi strel v jednom okamziku¨.

pri tehlech rychlost nedal parkticky zadnou skodu Co se tyce zpetnho razu tak u modernich zbrani je to dusledek prave zakona akce a reakce pac strela je urychlovana explozi prachu v nabojnici, kdez prepokladam ze zbrane v ME fungu spis na principu elmag systemu kde strela je v podstte urychlena elektromagneticky behem pruchodu x civek takze odpada zpetny raz. viz (Weapons in the Mass Effect universe are micro-scaled mass accelerators, using mass-reducing fields and magnetic force to propel miniature slugs to lethal speeds. Nearly every gun on the battlefield is laden with features, from targeting auto-assists to projectile shavers that can generate thousands of rounds of ammunition from a small, internal block of metal.)

a pri tomhle pomeru vaha, ustova rychlost muze mit strela jakejkoliv tvar ale takou skodu jako obycejna AR-15 neudela ani nahodou to je fyzika , nemluve o tom ze rychlost bude rapidne klesat se vzdalenosti jelikoz setrvacnost takhle lehke strely je miziva.

a co se tyce zabudovanych zamerovacich systemu tak ano dokud strela neopusti hlaven tak fungujou ale ve chvili kdy ji opusti tak na ni ma vliv vitr, gravitace, odpor vzduchu, a prui takhle lehke strele je vliv bozniho vetru zasadni problem, pac by zamerovaci system musel spocitat vliv vetru po cele draze letu coz pri kadenci 1000 rpm ze by musel kazdou vterinu vypocitat samostanou drahu pro 16 strel a to takovym zpusdeb ze by bral v potaz sebemensi zmeny vetru po cele ceste strely
Obrázek
You can fight like a Krogan, run like a leopard - but you'll never be better than Commander Shepard!
Uživatelský avatar
jeňa_cz
Komandér
Příspěvky: 892
Registrován: sob 08. zář 2012 14:38:50

Re: Zbrane v ME a soucasnost

Příspěvek od jeňa_cz »

a co kdyby místo "zrnek písku" používali kulky jaky jsou dneska (bez nábojnice) třeba taková ta z te M16, kdyby to bylo na zásobníky, třeba na tech třicet střel ale v zasobniku by byli jen ty samotny kulky 5.56 a by byly vystřelovany ze zbraně v mass effectu
\?????
Uživatelský avatar
ttomki
Svobodník
Příspěvky: 42
Registrován: pát 25. led 2013 10:52:44
Bydliště: Zakera Cafe

Re: Zbrane v ME a soucasnost

Příspěvek od ttomki »

Swen von Walhallion píše:no prave co se tyce rychlosti tak se prave uvadi ze zbran urychluje strelu na super sonickou rychlost coz je maximalne petinasobek rychlosti zvuku coz je maximum 1715 m/s viz (In Mass Effect, to generate ammunition a weapon shaves a projectile the size of a sand grain from a dense block of metal contained within the weapon's body. The projectile is launched at supersonic velocities by decreasing its mass in a mass effect field. Thousands of these tiny rounds can be produced from a single ammunition block. ) taky se tomu systemu rika linerani urichlovac pac v kazdem bode pohybu hlavni strela ziskva vysi a vysi rychlost, takze ziskava energii postupne a je pravemozno dosahnout mnohonasobne vyssich ustovych rychlosti, kdezto klasicka expanzi technika udeli veskerou energi strel v jednom okamziku¨.

pri tehlech rychlost nedal parkticky zadnou skodu Co se tyce zpetnho razu tak u modernich zbrani je to dusledek prave zakona akce a reakce pac strela je urychlovana explozi prachu v nabojnici, kdez prepokladam ze zbrane v ME fungu spis na principu elmag systemu kde strela je v podstte urychlena elektromagneticky behem pruchodu x civek takze odpada zpetny raz. viz (Weapons in the Mass Effect universe are micro-scaled mass accelerators, using mass-reducing fields and magnetic force to propel miniature slugs to lethal speeds. Nearly every gun on the battlefield is laden with features, from targeting auto-assists to projectile shavers that can generate thousands of rounds of ammunition from a small, internal block of metal.)

a pri tomhle pomeru vaha, ustova rychlost muze mit strela jakejkoliv tvar ale takou skodu jako obycejna AR-15 neudela ani nahodou to je fyzika , nemluve o tom ze rychlost bude rapidne klesat se vzdalenosti jelikoz setrvacnost takhle lehke strely je miziva.

a co se tyce zabudovanych zamerovacich systemu tak ano dokud strela neopusti hlaven tak fungujou ale ve chvili kdy ji opusti tak na ni ma vliv vitr, gravitace, odpor vzduchu, a prui takhle lehke strele je vliv bozniho vetru zasadni problem, pac by zamerovaci system musel spocitat vliv vetru po cele draze letu coz pri kadenci 1000 rpm ze by musel kazdou vterinu vypocitat samostanou drahu pro 16 strel a to takovym zpusdeb ze by bral v potaz sebemensi zmeny vetru po cele ceste strely
Ako som si vsimol mas to z MassEffectWiki v tom pripade su to protichodne informacie, pretoze ano logicky ked si clovek predstavy linearny urichlovac, tak ten by nemal mat taký spätný ráz ako pri jedinom silnom urychlení, teda kodex tvrdi nieco ine ako wiki, kedze ale wiki cepra z kodexu :D tak mame zarobene na mindf*ck...

Na druhú stranu ked zoberieme do úvahy relatívne dost malé rozmery zbraní, zhruba tých 50cm a velkú rýchlosť zrýchlenia a prechodu projektilu cez urýchlovacie cievky tak prenos energie nastane takmer v jednom momente, len v spomalenom zábere na strielajúceho vojaka by sme boli schopný postrehnúť niekoľko stupňujúcich sa spätných rázov tak ako by strela letela cey urychlovacie cievky z ktorých posledný by bol najsilňejší a niesol by určité percento energie predchádzajúcich rázov, teda vojak by to teda pocítil len ako jeden silný spätný ráz.

A v tom zameriavaní, pokial strielas na vecsiu vzdialenost tak ano ale, do vzdialenosti tak 450m, aj keby sme teda brali do uvahy ze to tam lieta
5-nasobkom rychlosti zvuku(aj ked sa mi to zda málo na to aby mali tie zrnka kovu nejaky ranivy ucinok) tak ani teraz vietor a gravitacia by nemali az tak strasne zmenit dráhu(ale toto je uz len moj osobny nazor v balistike sa moc nevyznám ;) ). Preto mi do ME zbraní viac sedia vecsie rýchlosti ako "len"
rychlost zvuku, viac do seba zapadá mierenie, ranivý účinok, presnosť a obmädzenie spätným razom ak pocítame s rýchlosťou 8 000m/s(~28 000km/h).
jeňa_cz píše:a co kdyby místo "zrnek písku" používali kulky jaky jsou dneska (bez nábojnice) třeba taková ta z te M16, kdyby to bylo na zásobníky, třeba na tech třicet střel ale v zasobniku by byli jen ty samotny kulky 5.56 a by byly vystřelovany ze zbraně v mass effectu
\?????
Asi by neprekrocili ucinok ako tie co uz maju pretoze ak zvysis hmotnosť tak musis zmensit rýchlost kvôli onomu spetnemu razu, ak by si chcel strielat take velke naboje takou ohromnou rychlostou musle by si pouzit dlhsiu hlaveň a taku zbran by asi nebolo mozne pozit ako pechotnu zbran :D .
"Just hold the line until the end. Cause we will give them hell !"
Uživatelský avatar
Swen von Walhallion
Komandér
Příspěvky: 984
Registrován: pon 14. led 2013 8:18:59
Bydliště: Zwittau
Kontaktovat uživatele:

Re: Zbrane v ME a soucasnost

Příspěvek od Swen von Walhallion »

standartni utocny pusky 5.56 nato se pohybujou s ustovou rychlosti kolem 1k, 7,62 maj vetsi a stejne tak jako specialy s prodlouzenou hlavni.

Co se tyce stability tak u dnesni raze 5,56 uz ma bocni vitr dost velkej vliv na prednost a to kulka vaci cca 4g, navic je stabilizovana jeste rotaci ale stabilizaci rotaci u kulky o prumeru 1 mm si fakt nedokazu predstavit jednak urcite by se extremne zahrival uz pri pruletu hlavni, preci jen objem kulky 5,56 je mnohonasobne vetsi takze tam se nejaka ta teplota navic ztrati navic by byl problem s drazkovanim hlavne pac by muselo byt extreme jemny a timpadem malo trvanlive. a v pripade ze by byly projektily hypersonicke bys zase musel pouzivat extremne trvanlive materialy pac treni pri takovych rychlostech se produkuje nesmirne mnozstvi tepla trenim ( nevim jestli si to pamatuju dobre ale u SR-71 se pri letu v nizce vysce maximalni rychlosti zahrivala spice letou az k teplotam blizkym tani oceli) a cim vetsi rychlost a odolnejsi material tim lepsi prubojnej ucinek a horsi efekt na zivou silu .... to je duvod proc od urciteho technologickeho stupne sou parskove zbrane vyhodnejsi :-P
Obrázek
You can fight like a Krogan, run like a leopard - but you'll never be better than Commander Shepard!
Uživatelský avatar
ttomki
Svobodník
Příspěvky: 42
Registrován: pát 25. led 2013 10:52:44
Bydliště: Zakera Cafe

Re: Zbrane v ME a soucasnost

Příspěvek od ttomki »

Tak rotácia sa dá zabezpečiť otáčavým elmag polom ktoré zároveň strelu urýchluje, teda by išlo o bezkontakný prelet hlavňou zbrane.

Mozno trepnem hlupost teraz :D , ale nieje pri takej rýchlosti jedno ci ciel zasiahneme gulickou roztaveneho kovu alebo tuhého? Predsa len keď sa jedna o malu gulicku kovu povedzme 0,5 gramu roztavenú s rýchlosťou asi 8k m/s takze pocas letu ,kedze je v tekutom stave, sa poddá ako kvapka vody takze má takmer dokonalý aerodynamicky tvar a pri náraze sa este rozpleští takže predá slušné percento svojej energie, ci sa mylim ? :D
"Just hold the line until the end. Cause we will give them hell !"
Uživatelský avatar
Swen von Walhallion
Komandér
Příspěvky: 984
Registrován: pon 14. led 2013 8:18:59
Bydliště: Zwittau
Kontaktovat uživatele:

Re: Zbrane v ME a soucasnost

Příspěvek od Swen von Walhallion »

nesmis zapomenout ze v kapalnym stavu ma hmota jiny vlastnosti nez v pevne a kapka ma teoreticky idealni aerodinamicke vlastnosti ( to kulka taky btw) jenze je problem ze sou podstatne slabsi vazebne sily takze teoreticy pri urcite rychlosti aerodynamicky odpor je prekona a projektil se v podstate rozprskne jako by narazil na pevno zed. Jou to dve sily pusobici primo proti sobe takze material musi mit urcitou pevnost aby se npohiboval po jejich vyslednici, tedy nekde tzn v rozmezi uhlu 90 - 180 stup ve smeru drahy letu.

co se tyce stabilizace rotaci magnetickeho pole tam bych videl problme ze polarita je orientovana podelne ve smeru letu strely aby ji mohla urichlovat tekzo rotovat kolmo na jeji smer by nemelo mit zadny, ale tady uz si fakt nejsem na 100% jistej to neni fyzkia zakladni/stredni skoly jako to predchozi :-D
Obrázek
You can fight like a Krogan, run like a leopard - but you'll never be better than Commander Shepard!
Uživatelský avatar
BatouT101
Komandér
Příspěvky: 961
Registrován: sob 05. led 2013 11:47:01
Bydliště: ZEMĚ

Re: Zbrane v ME a soucasnost

Příspěvek od BatouT101 »

Nejsem žádný expert přes zbraně spíš teoretik :D a něco málo jsem o tom slyšel...

Swen von Walhallion: má pravdu již zmíněná kapka roztaveného kovu či jiného materiálu má nevýhodu v nesoudržnosti. Jeho pohyb v prostředí vyplněným vzduchem a jiných částic, by kapku rychle rozptýlil jak ("rozprašovač vodu na kytky")
Při určité rychlosti v závislosti na způsobu ideálního vystřelení takové kapky kovu, která by zůstala pohromadě tak by z tvaru kuličky (kapky) změnila tvar a podobu letící jehly než by se nezhroutila odporem... (ale to jsou mé extrémní spekulace)

Nejblíže se tento tip střely podobá Kumulativní střele využívající Monroeova efektu. V dnešní době by byla problém velikost těchto střel ale vlastnosti jsou hrůzostrašně-fascinující kumulativní vložka ve střele je za pomocí výbušniny doslova zkapalněna a vyšle proud roztavené hmoty a plynů za obrovské teploty, rychlostí cca 7600m/s který projíždí pancířem "jako nůž máslem" v případě perforace pancíře nebo bariéry se za pancířem rozpoutá peklo na zemi! (třeba u tanku, při průniku pláštěm se uvnitř zvýší teplota o stovky stupňů. !(děsivé)! O_o
(Mé spekulace)
Ve vesmíru ME by plášť střely mohl být tvořen bariérou která by odolávala odporu vzduchu a dopravila by kumulativní vložku až k danému cíli, tam by došlo k podobnému efektu, zkapalnění vložky za pomocí technologii mass effektu která by se odpálila po zhroucení bariéry střely o cíl. U tohoto typu střel v miniaturní velikosti (třeba kulky nebo náboje útočné pušky) by byl minimalizován zpětný ráz zbraně protože samotná střela nemusí letět takovou rychlostí.
Otázka zůstává zda by bylo možné a jak moc by šlo zmenšit tento projektil aby si uchoval funkčnost a účinnost Monroeova efektu!?!
Doufám že to co jsem z toho "vydojil" nebude úplná hovadina. Tak co vy na to? :cool:

Obrázek

Pro historii a vznik těchto střel je například odkaz Kumulativní střela aneb užití Monroeova efektu
Synthesis - my choice

"All beings have a right to life, regardless of the platform they run."
Uživatelský avatar
ttomki
Svobodník
Příspěvky: 42
Registrován: pát 25. led 2013 10:52:44
Bydliště: Zakera Cafe

Re: Zbrane v ME a soucasnost

Příspěvek od ttomki »

Hmm velice zaujímavé,
ten prúd roztavených kovov a plynov mi dosť pripomína Reaperské zbrane a delo Thanix ktoré bolo tiež nainštalované na Normandy, tieto sa ale strielajú už priamo roztavený kov obrovskou rýchlosťou. Teoreticky to ale podla mňa možné je, možno sa takéhoto typu munície dočkáme v ME4 :) .

A ešte k tomu urýchlovaču hmoty, ja som si skôr predstavoval kruhové supravodive cievky naskladné za sebou ktoré by urýchlilovali strelu ktorá by prechádzala cez os ich stredov ako v LHC, v ktorom sa atómy urýchlujú prechodom tunelom na ktorom sú osadané tieto cievky. Tiež ma napadlo, že v takomto prípade by musel byť už samotný materiál strely magnetický teda nutné železo a pokial by sme mu otáčavým mag. polom týchto cievok chceli udelit rotáciu muse by byt zmagnetizovaný teda nejaký feromagnetický materiál, tiež by sme mohli predpokladat že dôsledkom silného zmagentizovania by mohol mat material dostatocnu sudrznost aby sa pocas letu nerozprskol, bohužial asi by nebolo možné udržať toto zmagnetizovanie pretože feromagneticky jav sa stráca pri teplote väčšej ako niekoľko sto stupňov(tzv. Curieova teplota, napríklad zelezo okolo 700°C), teda ako by sa projektil predieral prostredím zahrial by sa a v určitom momente by sa startila jeho mag sudrznosť a aj tak by sa rozprskol.
"Just hold the line until the end. Cause we will give them hell !"
Uživatelský avatar
Swen von Walhallion
Komandér
Příspěvky: 984
Registrován: pon 14. led 2013 8:18:59
Bydliště: Zwittau
Kontaktovat uživatele:

Re: Zbrane v ME a soucasnost

Příspěvek od Swen von Walhallion »

princip kumulativnich nalozi je pouzivanej uz od WW II problem je ze je to slozitejsi nez se zda pac streal musi obsahovat trhavinu ktera po narazu prave vytvori ten usmerneny parsek materialu ktery ma prubojnee vlastnosti navic k tiomu je potraba aby strela bly opatrena nejaky dnovym zapalovacem ktery naloz odpali, nejvetsi problem je ze efekt rapidne klesa pokud strela pouziva stabilizaci rotaci. Z toho duvodu se dneska prakticky vylucne pouziva jen u raketovych zbrani. Kdyz se podivas na tankovou AP munici tak tak je to podkaliberni munice a strala vypada v podstate jako jehla a pancir probiji ciste kinetickou energii viz. U strely raze cca 1m bude muset byt na 100% stabilizace rotaci, timpadem efekt kumulativni naloze by byl rapidne degradovan a navic mnozstvi hmoty a vybusniny ve strele by bylo natolik male ze by to melo nulovy effekt, takze jedine reseni je stabilizace rotac coz by mozna slo pomoci nejakchy silovych poli v hlavni ktere by imitovaly drazkovani, rapidni zvyseni kadence a minimlane hypersonicka rychlost strelay ( tak cca mach 10) aby to melo nejakej pozitvni efekt jak na obrnene tak na zive sile coz by ovsem kladlo naprosto silene pozadavky na energii a pri stejne spotrebe by byly zbrane na bazi laseru urcite mnohem efektivnejsi
Obrázek
You can fight like a Krogan, run like a leopard - but you'll never be better than Commander Shepard!
Uživatelský avatar
Asura-CZech
Svobodník
Příspěvky: 46
Registrován: pon 21. led 2013 19:43:42

Re: Zbrane v ME a soucasnost

Příspěvek od Asura-CZech »

Swen: Ty se asi hodně vyznáš ve zbraních vadilo by ti kdybych ti poslal SZ s jednou otázkou ohledně jednoho nápadu co mám do mojí ME povídky. Sice odhaduju že to bude blbost ale furt mi to vrtá v hlavě :)
Obrázek
Uživatelský avatar
Swen von Walhallion
Komandér
Příspěvky: 984
Registrován: pon 14. led 2013 8:18:59
Bydliště: Zwittau
Kontaktovat uživatele:

Re: Zbrane v ME a soucasnost

Příspěvek od Swen von Walhallion »

no neco malo o nich znam, preci jen cca 20 let zajmu o vojenstvi cloveka poznamena :-D
Obrázek
You can fight like a Krogan, run like a leopard - but you'll never be better than Commander Shepard!
Uživatelský avatar
Swen von Walhallion
Komandér
Příspěvky: 984
Registrován: pon 14. led 2013 8:18:59
Bydliště: Zwittau
Kontaktovat uživatele:

Re: Zbrane v ME a soucasnost

Příspěvek od Swen von Walhallion »

pridany blaisticke tabulky a krivky pro porovnani
Obrázek
You can fight like a Krogan, run like a leopard - but you'll never be better than Commander Shepard!
Uživatelský avatar
Kurdt57
Praporčík
Příspěvky: 243
Registrován: úte 31. črc 2012 7:04:17
Bydliště: Praha

Re: Zbrane v ME a soucasnost

Příspěvek od Kurdt57 »

Na Avengera nedám dopustit. Od té doby, co ho mám pod polštářem, ještě ani jedno vloupání. ;) Holt, výsledky mluví za milion teorií a grafů.
Uživatelský avatar
Swen von Walhallion
Komandér
Příspěvky: 984
Registrován: pon 14. led 2013 8:18:59
Bydliště: Zwittau
Kontaktovat uživatele:

Re: Zbrane v ME a soucasnost

Příspěvek od Swen von Walhallion »

jinak pokud to vezmeme podle kodexu kde uvaej ze projektil ma ucinek jak mala jaderna strela, tak vychazej zajimavy cisla. Kdyz vezmeme v potaz ze nejslabsi je takticky jaderna zbran davy crocket s razi cca 10 tun TNT coz nam dava energii strely cca 4184 J ( energie uvolnena jednim gramem TnT) x 1.000.000 x 10 coz se rovna 418.400.000.00 J a kdyz to dosadim do vzorce tak vychazi ustova rychlost neco kolem 32248779 m/s coz je mimochodem asi tak mach 94000 :-D
Obrázek
You can fight like a Krogan, run like a leopard - but you'll never be better than Commander Shepard!
Uživatelský avatar
destanov
Rotný
Příspěvky: 171
Registrován: úte 28. kvě 2013 21:27:54

Re: Zbrane v ME a soucasnost

Příspěvek od destanov »

Systém zbraní se mi víc líbil v jedničce, ale vzhled, zvuk a množství víc ve dvojce a hlavně ve trojce (množství opravdu potěšilo). Ale moc nechápu tu radikální změnu od přehřívání v jedničce (až na ten extrém, že přehrátá zbraň nestřílí vůbec) k používání termálních zásobníků ve trojce. Osobně bych to viděl tak, že zbraně by neměly omezené náboje a jen by se přehřívaly jako v jedničce, ale kdyby se zbraň přehřála, vyměnil by se termální zásobník a střílela by dál - prostě by se mi líbilo, aby se všechny zbraně chovaly stejně jako ten "historický" kousek, který jste mohli najít v archivu v DLC citadela.
Uživatelský avatar
jeňa_cz
Komandér
Příspěvky: 892
Registrován: sob 08. zář 2012 14:38:50

Re: Zbrane v ME a soucasnost

Příspěvek od jeňa_cz »

destanov píše:Systém zbraní se mi víc líbil v jedničce, ale vzhled, zvuk a množství víc ve dvojce a hlavně ve trojce (množství opravdu potěšilo). Ale moc nechápu tu radikální změnu od přehřívání v jedničce (až na ten extrém, že přehrátá zbraň nestřílí vůbec) k používání termálních zásobníků ve trojce. Osobně bych to viděl tak, že zbraně by neměly omezené náboje a jen by se přehřívaly jako v jedničce, ale kdyby se zbraň přehřála, vyměnil by se termální zásobník a střílela by dál - prostě by se mi líbilo, aby se všechny zbraně chovaly stejně jako ten "historický" kousek, který jste mohli najít v archivu v DLC citadela.
oni ty termální zásobníky zavedli hlavně kvůli herním mechanikám
což je dost ubohy, but that's Bioware for you =((
Odpovědět