Mass Effect 2

Několik týdnů po konci prvního dílu je velitel Shepard pověřen úkolem zničit poslední zbytky nepřátelských gethů. Avšak Normandie je napadena neznámou lodí a při evakuaci je Shepard vymrštěn do vesmíru, a zatímco je přitahován gravitací blízké planety, umírá. Dva roky po zničení Normandie je Shepard oživen tajnou pro-lidskou organizací Cerberus a jejím vůdcem Záhadným. Ten se snaží zjistit, kdo stojí za únosy celých lidských kolonií. Záhadný je přesvědčen, že s tím mají co do činění Smrťáci. Shepard, nyní jako člen Cerberu, musí opět sestavit svůj tým. Potkává se starými známými a rekrutuje i nové členy týmu, vylepšuje svou loď a s každou další misí je blíže ke konečnému útoku na tajemného nepřítele – Kolektory, kteří mají svou základnu za vysílačem Omega 4. Shepard se vydává na takřka sebevražednou misi odhalit pravdu o Kolektorech a jednou pro vždy odvrátit hrozbu, kterou představují.

 

 

Mass Effect 2 přinesl celou řadu změn, co se týče zbraní, schopností a dalších herních mechanik. Místo ochlazování zbraně hráč nyní používá termální zásobníky, zdraví se obnovuje automaticky, když se hráč kryje a medigel se používá k oživení padlých členů posádky. Dále přibyly nové schopnosti, ať už biotické (například zpustošení či tlaková vlna), nebo technické (kupříkladu vysátí energie, napalm, technická zbroj), či bojové (omračující střela, adrenalinový útok). Hráč také může využívat schopnosti, které vybaví jeho zbraň různou municí. Také jsme se dočkali výrazné změny inventáře – zbraně si hráč vybírá na začátku každé mise a pro zbroj se rozhoduje ve své „skříňce“ na palubě Normandie.
Naproti tomu se znovu setkáváme se systémem Ochránce a Odpadlíka, výběr přesvědčujících odpovědí je však nyní zcela založen na počtu dosažených bodů, ať už u Ochránce nebo u Odpadlíka. Navíc Shepard může přerušit probíhající rozhovor a učinit ochranářskou nebo odpadlickou akci.

 

Druhý díl úspěšné série Mass Effect vyšel 26. ledna 2010 na platformy PC a Xbox 360. Vydání PS3 verze jsme se dočkali 18. ledna 2011 a jelikož v té době ještě nebyla konverze prvního dílu pro PS3, do děje se hráč dostal pomocí interaktivního komiksu Mass Effect: Genesis, kde také mohl učinit veškeré důležité volby, které ovlivňovaly hraní Mass Effect 2. Hra totiž umožňuje importovat si uloženou pozici z dokončené hry Mass Effect 1 a podle rozhodnutí, která jste učinili (kdo byl zachráněn na Virmiru, co se stalo s Radou, s kým máte romanci), pokračovat v příběhu. Pokud si to hráč přeje, může si změnit vzhled svého velitele Sheparda a také si vybrat jinou vojenskou specializaci, nelze však změnit osobní a vojenskou minulost.