Záhadný (TIM)

„If humanity is to survive, sacrifices must be made for the greater good. The Alliance doesn’t understand this, Cerberus does.“

 

Tajemný a vždy dobře informovaný vůdce teroristické organizace Cerberus, bojující za zájmy lidstva.

 

Předtím, než stanul v čele Cerberu, byl Záhadný žoldákem jménem Jack Harper. Byl přímým účastníkem bitvy o Shanxi; tato Jackova dobrodružství jsou blíže popsána v komiksech Evolution. Po jejím konci dospěl k závěru, že v obrovské galaxii čekají na lidstvo těžké časy a zkoušky a lidstvo musí bojovat, aby mohlo zaujmout svou právoplatnou pozici ve vesmíru.

 

Rezignuje na svoji identitu a stává se Záhadným – vůdcem organizace Cerberus a nedlouho poté odtrhne Cerberus od armády Aliance. Z pozice nejvyššího muže Cerberu od té chvíle spustí řadu projektů a tajných operací, vždy s jediným cílem: Posílit lidstvo a pomoci mu získat své místo v galaxii.

 

Jakožto jedna z ústředních postav světa Mass Effectu, vystupuje Záhadný v řadách komiksů a novel univerza. V druhé části herní trilogie je to on, kdo za pomoci svých kontaktů, vlivu a ohromných zdrojů získá tělo velitele Sheparda a zařídí, aby jej jeho lidé dali dohromady. Je pak velitelovým hlavním zdrojem informací a hlavním zadavatelem úkolů, týkajících se kolektorské hrozby, proti které on i Shepard bojují.

 

Ve válce s Reapery už Záhadný vystupuje jako jeden z hlavních antagonistů. Podle své filozofie, jejíž centrální myšlenkou je pokrok a přežití lidstva, má s objevivšími se Reapery jiné plány, než zbytek galaxie. A proto se Cerberus, který pod jeho vedením zaznamenal i značný vojenský vzestup, stává Shepardovým protivníkem na cestě za záchranou Mléčné dráhy. Nutno poznamenat, že Záhadného plány se ale neslučují ani se záměry samotných Reaperů.

 

Hlas Záhadnému propůjčil Martin Sheen; herec s velmi bohatou filmovou kariérou, známý třeba z filmu Apokalypsa.