David Anderson

Kapitán David Edward Anderson je ostřílený námořní důstojník Aliance a dobrý přítel velitele Sheparda. Anderson, válečný hrdina a jedna z ústředních postav celého univerza, byl ještě před Shepardem kandidátem na vstup do úřadu SPECTRE – nakonec však neuspěl a velký podíl na tom měl Andersonův rival Saren.

 

Anderson se narodil v roce 2137 v Londýně a již v počátcích své aktivní vojenské kariéry se stal nadějným členem vojenského programu N7. Předtím. Než se stal velícím důstojníkem Normandie, působil jako XO na palubě fregaty Hastings a podobně jako Shepard se i on tehdy účastnil pozemních akcí. V novele Revelation se potkal jak s Kahlee Sanders, dcerou generála Grissoma, tak i s turianským agentem Sarenem Arteriusem. Turian nakonec znemožnil Andersonovi vstoupit do řad agentů SPECTRE, když jej obvinil z úmyslného ohrožení mise a cíleného zničení celé rafinerie na element nula.

 

Anderson se objevuje nejen v ústřední trilogii, ale i ve většině literárních děl univerza Mass Effectu.
Je původním kapitánem fregaty SSV Normandie, ale podle rozhodnutí vyslance Udiny předává velení veliteli Shepardovi, který se ujímá honu na už odpadlického agenta Sarena. Na základě Shepardova rozhodnutí se buď on nebo Udina může stát lidským zástupcem v galaktické Radě Citadely.

 

Poté, co se dozví, že Shepard by dva roky poté mohl být stále naživu a údajně spolupracuje s Cerberem, pozve Anderson velitele na Citadelu. Pokud byl zvolen radním namísto Udiny, zařídí slyšení s Radou, pokud přežila události prvního dílu, kde může být Shepardovi navrácen status agenta SPECTRE.

 

Nezáleží na tom, byl-li zvolen radním nebo ne; Anderson v roce 2186, po vypuknutí války s Reapery, opouští Citadelu a v případě, že zastával pozici radního, přenechá tento post Udinovi. Vrací se na Zemi, kde společně s velitelem zažije úder Reaperů na Vancouver. Rozhodne se zůstat na Zemi a postavit se do vedení odboje. Velitel se s ním osobně potká během závěrečné bitvy války.

 

Andersonovým dabérem je Keith David; známý americký herec, který hrál např. ve filmech Četa nebo Armageddon.