Saren Arterius

Turianský agent SPECTRE je hlavním antagonistou prvního dílu herní ságy Mass Effect. Vedle toho se objeví v komiksové minisérii Evolution a je jednou z postav díla, předcházející prvnímu dílu hry – novely Revelation.

 

Není jasné, zda se Saren účastnil Války prvního kontaktu proti lidem. V komiksech Evolution se setká s žoldákem Jackem Harperem, ze kterého se později stane Záhadný – vůdce organizace Cerberus. Série komiksů vyvrcholí smrtí Sarenova bratra Desolase – odtud pramení pozdější Sarenův hněv a nenávist k lidské rase.
V románu Revelation od Drewa Karpyshyna vedle Sarena vystupují například kapitán Anderson nebo mladá Kahlee Sanders. Zde se také objevuje Vládce – ještě považovaný za artefakt.

 

Děj prvního dílu trilogie navazuje na události novely. Saren se střetne s vládcem a dozvídá se o neblahém osudu, který potkal mnoho předešlých civilizací. Postupem času ale podléhá indoktrinaci a stává se pohou Vládcovou loutkou. Zpoza Perseova závoje přiláká gethy, kteří vzývají Vládce jako nejdokonalejšího syntetika a Sarena považují za jakéhosi proroka.
Saren se dozví o protheanském majáku na kolonii Eden Prime a společně s gethy se tam vydává. Záměr zničit kolonii mu však překazí důstojník Aliance, velitel Shepard. Lidský voják se navíc dostane do kontaktu s protheanským majákem a před jeho sebezničením získá jeho mysl vize a obrazy v památce uchované.

 

Příběh prvního dílu hry poté pokračuje snahou o dokázání Sarenových nekalých plánů, honem na něj a končí smrtí odpadlického turianského agenta během bitvy o Citadelu.